ŽIVOTOPIS


foto: Martina Čechová
foto: Martina Čechová

JIŘÍ KOTAL (1975) patří k výrazným osobnostem české klarinetové školy. Je absolventem pražské konzervatoře (prof. P. Čáp), AMU v Praze (prof. Š. Koutník) a VŠMU v Bratislavě při doktorandském studiu (prof. J. Luptáčik a prof. J. Hlaváč). Během studií získal řadu stipendií. Za zmínku stojí např. stáž na Toho Gakuen Orchestra Academy v Toyamě (Japonsko), kde působil jako asistent a 1. klarinetista. Na letní akademii Praha - Vídeň - Budapešť (1998) obdržel Cenu Bohuslava Martinů, cena Antonína Rejchy a cena Oestig za interpretaci rakouského skladatele.

Jeho hudební projev byl oceněn v r. 1992 druhou cenou v prestižní mezinárodní rozhlasové soutěži Concertino Praga. Z úspěchů v následujících letech jmenujme alespoň vítězství v soutěži v Chomutově (1998), 3. cenu v mezinárodní soutěži Krzysztofa Pendereckého v Krakově (2000), 3. cenu v mezinárodní soutěži Johannesa Brahmse v Pörtschachu (2005), 1.cenu v mezinárodní soutěži Citta di Padova (2005), 2. cenu - kategorie basklarinet v mezinárdní soutěži Citta di Carlino (2007), 3. cenu v mezinárodní soutěži Małopolska v Krakově (2021).

Mezi jeho významné aktivity patří sólový recitál v abonentním cyklu České filharmonie Mladí interpreti (1995) a podíl na české premiéře Sextetu K. Pendereckého v nastudování Pražákova kvarteta (Dvořákově síň 2002). Jako sólista a orchestrální hráč je zván ke spolupráci s řadou orchestrů. S Komorní filharmonií Pardubice nastudoval jako českou premiéru Spohrovu Fantazii pro klarinet a smyčcový orchestr op. 81, Mozartův Klarinetový koncert K. 622 provedený např. ve Smetanově síni Obecního domu (2008) a na festivalu Harmonia Moravia (2009), Koncert pro klarinet a orchestr Aarona Coplanda, Introdukce, téma a variace pro klarinet a orchestr G. Rossiniho, Koncert pro klarinet a orchestr č. 2 Es-dur op. 74 C. M. von Webera, Mozartovu Koncertantní symfonii Es-dur pro dech. nástroje a orchestr a Koncert Es-dur pro 2 klarinety a orchestr op. 35 F. V. Kramáře. Přednesl také Mendelssohnův Koncertní kus op. 114 v originále na basetový roh. 

Se svou ženou klavíristkou Tomoko Asahina vystupuje na sólových recitálech, z nichž velmi prestižní byl např. recitál v komorním sále světoznámé Suntory Hall v Tokiu (2005), recitály v Padově a ve Venezii (2005) nebo recitál v komorní řadě Slovenské filharmonie (2006). Společně vydali také své profilové CD - Clarinet and Bass clarinet. Jako světovou premiéru natočil pro dánskou nahrávací společnost Classico Olufsen Kvarteta se smyčcovým triem M. Yosta. Natočil řadu titulů pro Český rozhlas.

Za těžiště své činnosti však považuje Jiří Kotal hru v orchestru. V letech 1996 - 2014 působil jako sóloklarinetista Komorní filharmonie Pardubice. V sezóně 2005/06 působil současně jako basklarinetista ve Filharmonii Hradec Králové. Se souborem Harmonia Rudolfinum spolupracoval na české premiéře Sonatiny pro 16 dechových nástrojů Richarda Strausse. Od r. 2013 je členem Orchestru Národního divadla v Praze. Působí také pedagogicky na Konzervatoři v Pardubicích.




© 2023 - Jiří Kotal
Aktualizace: 15.04.2023
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky